Co si představit pod pojmem kolaborativní robot?

Dříve byli roboti bráni jako něco, co musí být v povzdáli, aby náhodou někomu neublížili. V dnešní době je tomu jinak. Kolaborativní roboti, označovaní jako coboti nebo co-robots, jsou nejnovějším typem robotů navržených pro interakci s lidmi ve sdíleném pracovním prostředí a tvoří pouze pět procent rekordního celosvětového prodeje průmyslových robotů.

Očekává se však, že toto číslo poroste kvůli rostoucí poptávce. Výrobci tvrdí, že tyto stroje pravděpodobně způsobí revoluci ve výrobě pro menší společnosti. Tyto společnosti tvoří zhruba 70 % celosvětové výroby.

Původ kolaborativních robotů

Myšlenka kolaborativních robotů poprvé vzešla z výzkumné mise v roce 1995 pod vedením General Motors Foundation. Cílem mise bylo vymyslet způsob, jak by se roboti nebo zařízení podobná robotům bezpečně spojili s lidmi v jejich příslušných prostředích.

Tato iniciativa vytvořila první kolaborativní roboty, které neměly žádný vnitřní myšlení. Technici, kteří spolupracovali s coboty, měli nasměrovat coboty tak, aby plnili zadané úkoly. Dnes kolaborativní robot může zcela interagovat s lidmi zcela sám.

Dnes se coboti stali klíčovou součástí výroby v mnoha továrnách. Přesto většina lidí sotva zná rozdíl mezi coboty a tradičními průmyslovými roboty.

V čem jsou kolaborativní roboti odlišní?

Chytré myšlení a kooperace s lidmi

Tato třída robotů je navržena tak, aby bezproblémově spolupracovala s lidskými pracovníky. Na rozdíl od běžných robotů, kteří by mohli zranit člověka ve svém okolí, kolaborativní roboti využívají pokročilé vizuální technologie a jsou vybaveni sofistikovanými senzory, které jim umožňují detekovat lidi a zastavit nebo změnit jejich činnost. Díky těmto pokrokům kolaborativní roboti nepotřebují kryty, aby zajistili, že lidé kolem nich budou v bezpečí.

Klasický průmyslový robot je autonomní a jakmile je nastaven programátorem k provádění určité činnosti, tak zcela sám plní jasně dané úkoly podle pevně daného programu. Tento systém je efektivní, avšak od cobotů nerozeznají nebezpečí a mohou zranit člověka.

Coboti naopak spolupracují s lidmi a chovají se chytře. Jsou ponecháni na otevřeném prostranství, stejně jako ostatní zaměstnanci, aby spolupracovali s ostatními zaměstnanci. Pomáhají při plnění složitých úkolů, které nelze plně automatizovat.

Kolaborativní roboti jsou samouci

Coboti jsou vysoce flexibilní a k programování nevyžadují žádné odborné znalosti. K nastavení požadovaného programu na těchto robotech plug and play potřebujete pouze tablet.

Některé lze také naprogramovat pouhým pohybem ramene v požadovaném vzoru. Takové modely cobotů se ve skutečnosti učí požadavky nezávisle, aniž by potřebovaly programování.

Technik může jednoduše provést pohyb podle daného vzoru s ramenem robota a robot jej bude napodobovat. Jiné modely mohou také přijímat pracovní pokyny jednoduše pomocí grafického uživatelského rozhraní.

Kolaborativní roboty lze využít prakticky kdekoliv

Díky jejich sofistikovaným senzorům a pokročilé zobrazovací technologii lze coboty použít kdekoli. Detekují předměty nebo lidi na cestě a v případě potřeby se zastaví. Jsou také lehké a lze je snadno přemisťovat a používat na jiných místech než ve výrobě.

To je v naprostém kontrastu s klasickými průmyslovými roboty, které by byly typicky těžké a navržené pro autonomní práci v pevném prostředí. Jakmile byli tito roboti nainstalováni, jen zřídka se s nimi hýbalo.

Máte zájem o publikaci článku nebo o přidání odkazu?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4